Katledilen Kadının Kardeşi: Şikayetler Dikkate Alınsaydı Ablam Yaşıyor Olacaktı

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Nur Mahallesi’nde 3 aylık hamile ve 3 çocukları olan Zeliha Özkaplan, 18 Mayıs’ta evli olduğu Haydar Özkaplan tarafından katledildi.

Zeliha’nın olay yerinden kaçan faili Haydar Özkaplan, daha sonra yakalanarak “Kasten öldürme” suçundan tutuklandı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Zeynep Durgut’un haberine göre, Özkaplan’ın kardeşi Cuma Kaptıkaçtı, ablasının 18 yaşında evlendiği fail tarafından sistematik şiddete maruz bırakıldığını, görüştükleri savcının ise kendilerine otopsi raporunda sigara yanıklarının tespit edildiğini belirttiğini söyledi.

Cuma Kaptıkaçtı, failin annesinin madde bağımlısı olan oğlu hakkında defalarca ilçe emniyet müdürlüğüne şikayette bulunduğunu ancak bu şikayetlerin de dikkate alınmadığını aktardı.

FAİLİN ANNESİ ŞİKAYETÇİ OLMUŞ

Ablasının madde bağımlısı eşi tarafından yıllarca şiddet gördüğünü vurgulayan Kaptıkaçtı, “Olay günü gece saat 04.00’da ablamın haberini aldık. Saat 06.00 gibi biz olay yerine gittik ve boğazından kesikler olduğunu fark ettik. Ambulansla kaldırıldığı hastanede de yaşamını yitirdi. Bu şahsın en ağır cezayı almasını istiyoruz. Annesi kaç kez emniyete gidip ‘madde bağımlısı can güvenliğimiz yok’ diyerek, şikayetçi olmuş. Ancak herhangi bir sonuç alamadan geri dönmüş. Ablam bize bir şey anlatmıyordu. Annesinin şikayetçi olduğunu daha sonradan öğrendik. Öğrendikten 3 gün sonra da bu olay yaşandı” dedi.

“EN AĞIR CEZAYI ALSIN!”

Emniyete yapılan şikayetlerin dikkate alınması halinde ablasının şu anda hayatta olabileceğini söyleyen Kaptıkaçtı, şiddete maruz kalan kadınların susmamasını istedi.

Kaptıkaçtı, devamında ise şunları belirtti: “Madde bağımlıları hakkında ne bir önlem alınıyor ne de işlem yapılıyor. Şikayetçi olsanız dahi sizden önce karakoldan çıkmış oluyorlar. İşte bu insanın zoruna gidiyor. Polisler onu içeriye tıksaydı ablama hiçbir şey olmazdı. Adalet istiyoruz. Ablamın 3 kızını devlet korumaya aldı. Her gün bir kadın katlediliyor ve kadına dönük şiddet artıyor. Buna bir çare bulunsun. Otopsi raporunda bedeninde sigara yanıkları tespit edilmiş. Ablam hamileydi. Bunu yapan en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bütün kadınlara çağrım; şiddete uğradıklarında susmasınlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir