Yaban hayatını koruması amaçlanıyor: Salda Gölü kenarına 7 kızıl geyik daha bırakıldı

İHA

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından “Nesli Tehlike Altında Olan Türlerin Tekrar Eski Yaşam Alanlarına Geri Kazandırılması Projesi” Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Burdur’da yürütülen çalışmalar ile devam ediyor.

Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Burdur’da bulunan Salda Gölü çevresine getirilen kızıl geyikler doğaya salınıyor.

DKMP 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Salda Gölü çevresine 7 kızıl geyik daha bırakıldı.

Daha önce bırakılan 16 kızıl geyik ile birlikte toplamda 23 kızıl geyik bırakılmış oldu.

Geyikler Eşeler Yaylası’na bırakıldı

Daha önce ve Eskişehir’den getirilen 3 erkek 13 dişi toplam 16 kızıl geyiğin salındığı Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü Tabiat Parkı üst tarafında bulunan Eşeler Yaylası’na dün gece saatlerinde Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki Çatacık Geyik Üretme İstasyonu’ndan getirilen 2 erkek 5 dişi kızıl geyik daha salındı.

Bölgeye salınan kızıl geyik sayısı 23’e yükseldi

Böylelikle bölgeye salınan kızıl geyik sayısı 23’e yükseldi. Eşeler yaylasına bırakılan geyikler hızla gecenin karanlığında doğal yaşam alanlarına doğru koşarak gecenin karanlığında gözden kayboldu.

Yaban hayatını koruması amaçlanıyor

Geyiklerin bölgeye hızlı adapte oldukları görülürken, hızlı bir şekilde üreyip çoğalmaları ve Salda Gölü çevresinin kızıl geyik yuvası olması ve yaban hayatını koruması bekleniyor.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir