Yalçın Topçu: Pakistan ve Türkiye, dünya döndükçe var olacak

Türkiye Pakistanlı Öğrenciler Birliği ve Yerli Düşünce Derneği ile YTB’nin birlikte, YTB salonunda düzenlediği, “Pakistan ve Türkiye Arasındaki Kardeşliğin 76. Yılı” etkinliğine katılan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamını ileterek başladığı konuşmasında şunları ifade etti;

“Pakistan, Türkiye ilişkileri; 1947’den bugüne, kardeşlik temeli üzerinde, ortak din ve kültürel miras ile tarihi köklü bağlara dayanır. Ortak değerimiz ve büyük münevverimiz, bağımsız Pakistan’ın öncüsü ve fikir babası, saygı ve rahmetle andığımız, Allame İkbal’in Türk milletine olan tarihi sevgisi, Çanakkale ve İstiklal Savaşımızdaki, destekleri, iki halkın kardeşliğine çok büyük katkılar sağlamıştır.“PAKİSTAN VE TÜRKİYE DÜNYA DÖNDÜKÇE VAR OLACAK”

Pakistan’ı ve Pakistanlı kardeşlerimi, 2010’da sel baskını sonrasında yapımına vesile olduğum, Muhsin Yazıcıoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Ahmet Yesevi, Şeyh Şamil ve Aliya İzzetbegoviç adlarındaki yerleşkelerin inşası ve anahtar teslimi için gittiğimde bizzat tanıma şerefine nail oldum. Ve memnuniyetle gördüm ki, Pakistan ve Türkiye, dünya döndükçe var olacak, iki ayrı beden de, ama aynı ruha sahip iki kardeş millettir.“SİYONİST İSRAİL’İN SİVİLLERE UYGULADIĞI SOYKIRIMI KINIYORUM”

İnanıyorum ki sizler, eğitiminizi tamamlayıp ülkenize gidince, çeşitli hizmetleri üstlenecek ve iki kardeş ülke ve milletin her alanda var olan iyi ilişkilerini daha da yükseklere taşıyacaksınız inşallah. Bu vesile ile 15 Mayıs 1919’da ülkemizi işgal eden düşmana karşı, Güzel İzmir’imizde, ilk kurşunu atan, ve direniş gösteren şehitlerimiz, Hasan Tahsin ve Süleyman Fethi beyleri saygı ve rahmetle anıyorum. Aynı zamanda bu gün Filistin’in 15 Mayıs El- Nakba günü yani “Felaket Günü” dür.

Siyonist İsrail yönetiminin aylardır Gazze ve Refah’ta çocuklar başta olmak üzere sivillere uyguladığı soykırımı kınıyor, hayatlarını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Sözlerimi; karanlık çökünce ortaya çıkan yıldızlar gibi olan iki kardeş ülke için; zindabad Pakistan, zindabad Türkiye diyerek tamamlıyor, sizleri tekrar saygı ile selamlıyorum.”

İlginin ve katılımın çok yüksek olduğu etkinlikte, Pakistan Türkiye Büyükelçi Yrd. Ahmed Bhutto, Yerli Düşünce Derneği Başkanı Eski Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Ankara Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Biyolog Prof. Dr. Pervin Dinçer de birer selamlama konuşmaları yaptılar.

Etkinlik; Pakistan’ın tanıtımı ile ilgili slayt gösterileri ve Pakistan yemeklerinin ikramı ile sona erdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir